„Żadna sztuka... nie działa tak silnie, bezpośrednio. Teatr to potęga”.

Jerzy Szaniawski „O potędze teatru”
W dniu 20 grudnia 2014 roku Zespół Szkół nr 1 tętnił życiem. Uczniowie i nauczyciele spotkali się na przygotowanych wcześniej wigilijkach klasowych, aby złożyć sobie bożonarodzeniowe i noworoczne życzenia oraz połamać się opłatkiem. Ten wyjątkowy sobotni dzień rozpoczęto na sali gimnastycznej, gdzie szkolne koło teatralne zaprezentowało Jasełka zatytułowane „Astroidalny plan”. Nietypowy, prowokacyjny tytuł sugerował, że tym razem opowieść o Bożym Narodzeniu potraktowano z fantazją i humorem.

Spektakl w żartobliwy sposób opowiedział o wędrówce do stajenki Pasterzy i Królów, którzy nie potrafili znaleźć gwiazdy wskazującej drogę do Dzieciątka, ale także o manipulowaniu Herodem przez Diabły, które wyraźnie uzyskały przewagę nad Królem, skoro udało im się zabrać jego duszę. W finale Anioły i Diabły stoczyły zażarty bój zakończony zwycięstwem Aniołów. Spektakl zamknęła wymiatająca ze sceny wszystkie ciała Śmierć, która zaskoczyła widzów, ponieważ okazała się sprzątaczką. Aby stworzyć odpowiedni, świąteczny nastrój na scenie pojawili się także Józef i Maryja. Znaleźli oni schronienie w stajence i stanowili tło dla rozgrywających się wydarzeń. Poza tym wysłuchaliśmy znanych i lubianych kolęd, takich jak: „Gdy śliczna Panna”, „Lulajże, Jezuniu”, „Kolęda dla nieobecnych”, „Jest taki dzień”.

Twórcy przedstawienia:

Rola Imię i nazwisko Klasa
Anielica Delfina Fudali 1t
Anioł Dominika Jopek 2t
Herod Tomasz Hajost 3eb
Diabeł 1 Grzegorz Urbaniec 1d
Diabeł 2 Bartosz Praciak 2eb
Diabeł 3 Agnieszka Balon 3eb
Pasterz 1 Bartosz Kowalik 1t
Pasterz 2 Adrian Kosek 1t
Pasterz 3 Grzegorz Walczak 1d
Król 1 Konrad Matuła 1a
Król 2 Daniel Michalak 2s
Król 3 Maciej Kołaczyk 3eb
Śmierć Katarzyna Moskal 2t
Maryja Anna Kierpiec 3eb
Józef Kamil Żydek 4a

Kolędy:
a) wokal: Martyna Wandor (1t), Natalia Wojewoda (1t), Adrian Kosek (1t)
b) gitary: Bartosz Kowalik (1t), Michał Komendera (1d), Błażej Markowski (1t)
c) klawisze: Ireneusz Kolasa (3a)
Obsługa techniczna, rekwizyty: Rafał Kaczmarczyk (4a)
Operatorzy dźwięku: Daniel Sobaniec (3d), Marek Potoczny (1a), Bartosz Zatorski (1d)
Operatorzy światła: Jacek Jancarczyk (3ts), Krzysztof Wysogląd (3ts), Daniel Wieczorek (3ts)
Konferansjer: Szymon Fuja (3ts)

Dziękujemy twórcom wystąpienia. Gratulacje należą się wszystkim aktorom, ponieważ udało im się dobrze wcielić w kreowane postacie. Na szczególne uznanie za siłę ekspresji i wyrazistość zasłużyli uczniowie odgrywający Diabłów, Heroda i Śmierć. Z przyjemnością wysłuchaliśmy bożonarodzeniowych kolęd śpiewanych przez Martynę, Natalię i Adriana. Cieszymy się, że Bartek, Michał, Błażej i Irek akompaniowali wykonawcom na instrumentach. Przewaga podkładu muzycznego na żywo nad tym odtwarzanym z taśmy jest niezaprzeczalna.

Wspaniała dekoracja, kostiumy, rekwizyty i charakteryzacja to w dużej mierze zasługa Pani Krystyny Pyzio, która nie po raz pierwszy ujawniła swój talent plastyczny. Podziękownia należą się Panu Bliźniakowi, który wykonał szopkę oraz księdzu Ziębie, który wypożyczył nam niektóre reflektory.....................................