„Żadna sztuka... nie działa tak silnie, bezpośrednio. Teatr to potęga”.

Jerzy Szaniawski „O potędze teatru”
„Mówię ci, nie pal…” – happening koła teatralnego

Wzorem lat ubiegłych i w tym roku obchodziliśmy w naszej szkole Dzień bez Papierosa. Spotkanie klas pierwszych i drugich na sali gimnastycznej rozpoczął happening przygotowany przez koło teatralne. Ponieważ scenariusz wystąpienia zatytułowanego „Mówię ci, nie pal” przewidywał udział dużej liczby uczniów, skorzystaliśmy z pomocy koleżanek koleżanek i kolegów z różnych klas.

Przed publicznością wystąpili : Dobosz, 2 Papierosy, 14 Palaczy i 20 Niepalących ( jednak niepalący górą! ).

Grupa palaczy ucharakteryzowanych na obrzydliwych nałogowców zachowywała się głośno i niegrzecznie, byli dumni, pyszni, aroganccy, chełpili się tym, że palą i że są „cool”. Towarzyszyła im piosenka Formacji Nieżywych Schabów „ A ja palę faję”.


......Palacze kumplowali się z Papierosami, których traktowali jak bogów.


......Nagle podkład muzyczny się zmienił i na scenę na tle utworu zespołu „ Raz, dwa, trzy” pt. „Mówię ci, nie pal…”wkroczyła grupa Niepalących, prezentujących elegancję i szyk w ubraniu i zachowaniu się. Udało im się spacyfikować agresywnych Palaczy. Wypędzili Papierosy i wyprowadzili Palaczy, którzy zaczęli się dusić, dławić i konwulsyjnie prawie umierać ( nałóg dał o sobie znać! ).


......Przedstawienie otworzył i zamknął Dobosz grający na bębnie. Przygotowując wystąpienie, a zwłaszcza charakteryzując się na Palaczy i Papierosy , dobrze się bawiliśmy.


......Mamy nadzieję, że nasza żartobliwa prezentacja wymierzona w zgubny i zabójczy nałóg, skłoniła do przemyśleń i refleksji…


...